Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr III z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej - Curie w Opolu

 

Aktualności


Nie takie dziennikarstwo straszne jak je piszą

Nie takie dziennikarstwo straszne jak je piszą

 

            Mówi się, że dziennikarstwo to nie taki łatwy kawałek chleba, jednak grupa uczniów naszej szkoły (gimnazjum i liceum), uczestnicząca w warsztatach dziennikarskich, przekonała się, że nie jest to aż tak trudne zajęcie, a wręcz przyjemne. Warsztaty trwające dwa dni ( 29 i 30 września) przybliżyły nam nieco tę profesję i wprowadziły w tajniki pracy reporterskiej.

            Pierwszy dzień był swoistym zapoznaniem się z przedmiotem zajęć – w grupach zgłębiliśmy zagadnienia reportażysty i reportażu historycznego. Nasze prace przedstawione za pomocą schematów, rysunków, definicji i wielu innych niezbadanych dotąd metod skonsultowaliśmy z panem Przemysławem Adamowiczem – animatorem Fundacji Nowe Media, prowadzącym zajęcia. To właśnie on starał się przez ten czas przekazać nam całą swoją wiedzę, niezbędną  w późniejszym czasie do stworzenia Qmama – czyli gazetki poświęconej czasom PRL-u. W tym celu przeprowadziliśmy ćwiczenie polegające na wcieleniu się w postaci żyjące wówczas  – każdy miał wykreować  siebie i swój stosunek do państwa, władzy i życia w tamtych czasach. Wykazaliśmy się nie lada pomysłowością, co było widać w wynikach naszych prac- pojawili się tu między innymi: właściciel Pewexu, studenci różnych dziedzin, sprzedawczyni ze sklepu mięsnego, a nawet właścicielka zakładu produkującego skarpetki. W tym samym dniu, zostały nam przekazane wskazówki dotyczące opisywania sytuacji. Pod koniec zajęć podsumowaliśmy naszą wiedzę spisując elementy składające się na reportaż. Z zajęć wyszliśmy uśmiechnięci, zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenia.

            W drugim dniu pan animator pokazał nam, jak stworzyć intrygujący tytuł oraz lid. Poprawiał nasze błędy i starał się wytłumaczyć nam, jak powinniśmy postępować, aby zaciekawić czytelnika. Czas upłynął nam na poznawaniu historii PRL-u i przygotowaniu do tworzenia naszych artykułów. W grupach wypisywaliśmy potencjalne tematy i kiedy już każdy wybrał swój, powoli zaczynaliśmy zarysowywać pomysły na ich tworzenie. Grupa z większym stażem zajęła się pisaniem scenariusza do filmu poświęconego tej samej tematyce co gazetka. Biorą oni bowiem udział w drugim etapie konkursu (PRL w Quamie), na który zakwalifikowali się w zeszłym roku szkolnym, jako jedna z pięciu wyróżnionych gazetek w Polsce.

            Zajęcia można podsumować jako interesujące doświadczenie, które z pewnością przyniesie owoce w przyszłości. Należy podkreślić wielką rolę pana Przemysława Adamowicza, który na każdym kroku starał się służyć nam swoją wiedzą i doświadczeniem. Dzięki niemu posiedliśmy umiejętności, które na pewno wykorzystamy w tworzeniu gazetki multimedialnej, która weźmie udział w głosowaniu on-line. Kolejne spotkania z dziennikarstwem przewidziane zostały na koniec października, wtedy powstanie ostateczna wersja naszego dzieła zebrana w całość, którą potem przedstawimy w konkursie, więc trzymajcie za nas kciuki. Już 12 listopada w naszej szkole będzie miało miejsce niezwykłe wydarzenie – pierwsze z pięciu wideo-konferencji z ekspertami, dziennikarzami i historykami. Ale o tym, napiszę później.

Paulina Wójcik

Kl.Ic

Qmam „Nowy Łosiu”

 

Link do strony fundacji:http://fundacjanowemedia.org/

 

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.