Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr III z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej - Curie w Opolu

 

Aktualności


Młodzież Europy. Pośród perspektyw i obaw o przyszłość

Szanowni Państwo,
Drodzy Przyjaciele,

„Młodzież Europy. Pośród perspektyw i obaw o przyszłość“ – tak brzmi hasło tegorocznej edycji polsko-niemieckiego konkursu dziennikarskiego, którego uczestnicy słowem stanęli do walki o dwumiesięczny płatny staż w renomowanej redakcji Deutsche Welle w Bonn. A organizatorzy konkursu, Instytut Współpracy Kulturalnej z Zagranica (ifa), redakcja Deutsche Welle oraz Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej w RP stawiali niełatwe pytania. Ilość nadesłanych esejów, a nade wszystko dojrzałość analiz, przerosła wszelkie oczekiwania organizatorów.

Uroczyste rozdanie nagród w III polsko-niemieckim konkursie dziennikarskim chcemy również wykorzystać do poruszenia kolejnego, jakże ważnego i aktualnego dla młodego pokolenia tematu mowy nienawiści (ang. Hate Speech). Szeroka dostępność internetu wśród dzieci i młodzieży wiąże się z wieloma zagrożeniami dla nich samych. Ciągły kontakt z agresją werbalną może w konsekwencji prowadzić do jej fizycznego uzewnętrznienia. A socjologowie biją na alarm: akceptacja dla mowy nienawiści motywowanej kolorem skóry,
narodowością, religią czy orientacją seksualną, mimo szeroko podejmowanych akcji społecznych, wciąż rośnie – tak w Polsce jak i w Europie.

W ramach uroczystej gali rozdania nagród w III polsko-niemieckim konkursie dziennikarskim serdecznie zapraszamy do udziału w dyskusji panelowej „NIE dla mowy nienawiści! Czy istnieją skuteczne metody przeciwdziałania mowie nienawiści wśród młodzieży? O polskich i niemieckich doświadczeniach.“

18 czerwca 2015 r. (czwartek), o godz. 16:00
na Uniwersytecie Opolskim, w COLLEGIUM MAIUS w Auli „Błękitnej“, pl. Kopernika 11, Opole.

W dyskusji udział wezmą eksperci z Polski i Niemiec: Ariane von Waldenfels (Landeszentrale für politische Bildung, Freiburg), Sabina Złotorowicz  (Amnesty International), Felix Benneckenstein (EXIT-Deutschland), Wiktor Soral (UW, Centrum Badań nad Uprzedzeniami) Dyskusję moderuje: Bartosz Dudek (Deutsche Welle)

Serdecznie zapraszamy do aktywnego udziału w dyskusji, a po jej zakończeniu na rozmowę z zaproszonymi gośćmi.

Spotkanie będzie tłumaczone symultanicznie.

Bylibyśmy Państwu bardzo wdzięczni za rozpowszechnienie niniejszej informacji.
Obok tak istotnego problemu jak mowa nienawiści nie można przejść obojętnie!!

Szczegóły w załączniku oraz na stronie: [ załącznik 1 ] [ załącznik 2www.bjdm.eu

W razie pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji.

Serdecznie pozdrawiam,

Magdalena Stawiana
Menedżer ds. kultury Instytutu Stosunków Kulturalnych z Zagranicą

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.