Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr III z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej - Curie w Opolu

 

Uczeń \ Konkursy


Zbliża się finał Polskiej Edycji EUCYS 2015

Uczennica III LO w Opolu będzie jedyną opolanką w finałach Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej 2015 

Dominika Bakalarz z kl. III d

https://www.youtube.com/watch?v=fuUzCeW7Mgo&list=PLsRNoUx8w3rMlgTFBDrX7IElwSVblvm0P&index=1

Zbliża się finał Polskiej Edycji EUCYS 2015

Znamy finalistów Polskiej Edycji 27. Konkursu Prac Młodych Naukowców UE (EUCYS). Konkurs jest interdyscyplinarną rywalizacją najlepszych uczniowskich projektów badawczych. Jury Konkursu na posiedzeniu 21 stycznia wyłoniło dwadzieścia prac, których autorzy będą mogli osobiście przedstawić wyniki badań oraz przedyskutować je z sędziami.

Do tegorocznej edycji Konkursu zgłoszono 59 prac z wielu dziedzin, m.in. biologii, chemii, fizyki, informatyki, matematyki, techniki oraz nauk społecznych. Niektóre badania prowadzono w 2- lub 3-osobowych zespołach, łącznie autorstwa 74 uczennic i uczniów (7 projektów ma dwoje autorów, 4 – troje). Wśród autorów jest 38 dziewcząt i 36 chłopców.

Należy podkreślić, że prace zgłaszane do Polskich Eliminacji Konkursu muszą zostać wcześniej nagrodzone w ogólnopolskim konkursie lub olimpiadzie przedmiotowej, albo posiadać rekomendację samodzielnego pracownika naukowego. Prace zostały przekazane do oceny wstępnej pracowników naukowych, współpracujących z Krajowym Funduszem na rzecz Dzieci, a po pozytywnej ocenie – do recenzji specjalistycznych. Następnie z projektami, dołączonymi rekomendacjami oraz opiniami recenzentów zapoznali się członkowie jury. Do finałów zostało zakwalifikowanych 20 projektów 25 autorów (13 chłopców, 12 dziewcząt).

Spośród finalistów wyłoniona zostanie reprezentacja Polski na Międzynarodowe Finały Konkursu Prac Młodych Naukowców UE, które odbędą się we wrześniu w Mediolanie. Finały Polskiej Edycji EUCYS 2015 odbędą się w ramach Festiwalu Młodych Badaczy ODKRYCIA w dniach 20-22 marca 2015 roku w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Konkurs na tym etapie ma formę sesji plakatowej, podczas której finaliści zaprezentują swoje projekty każdemu z jurorów. Na podobnych zasadach odbywają się wrześniowe Międzynarodowe Finały EUCYS.

Wśród 20 finałowych prac znalazła się prezentacja: Dominiki Bakalarz (Opole)Joanna Jurek (Piotrków Trybunalski), OrigamiBioBandage - Multipotencjalnybioimplant oparty na nanowłókninie o powierzchni zmodyfikowanej przez komórki macierzyste

Gratulujemy!


EUCYS organizowany jest od 1989 roku. Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci jest krajowym organizatorem EUCYS z ramienia Komisji Europejskiej nieprzerwanie od edycji 1995, czyli już ponad 20 lat. Uczniowskie projekty badawcze zgłaszane są do konkursu w październiku każdego roku.

Zgłoszone do konkursu prace są wstępnie jesienią oceniane przez ekspertów z poszczególnych dziedzin i kierowane do recenzji. Jury zimą pracuje w oparciu o treść zgłoszonych prac i uzyskane recenzje specjalistów.

Autorzy wybranych projektów w trakcie marcowego Festiwalu Młodych Badaczy ODKRYCIA będą mieli szansę na rozmowę dosłownie z każdym z Jurorów - przedstawienie wyników swoich badań i przedyskutowanie ich. O wyborze polskiej reprezentacji na finały EUCYS 2015 w Mediolanie zadecyduje więc zarówno naukowa wartość prac, jak i umiejętności prezentowania wyników i argumentacji - zarówno w rozmowie z przedstawicielem danej dziedziny, jak i - z naukowcami i popularyzatorami specjalizującymi się w zupełnie innych dyscyplinach nauki.

20 finałowych projektów będzie można obejrzeć w Centrum Nauki Kopernik w trakcie marcowego festiwalu. Będzie to również okazja na rozmowę z młodymi badaczami.

 

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.