Dzisiaj jest sobota, 15 grudzień 2018r,

Wydarzenia i imprezy szkolne [archiwum]

Praska wiosna uczniów III LO 07- 09 marca 2018 r.

Klasy II – społeczno – prawna i matematyczno – informatyczna, zwiedzanie Pragi rozpoczęły spacerem ze Strahowa na plac Hradczański, podziwiając w międzyczasie wspaniałą panoramę Hradczan i Malej Strany.

„Po drodze poznaliśmy dawne standardy miar, przymierzając własne łokcie do wzorca umieszczonego na drzwiach ratusza. Szczególnie ciekawy okazał się także zdobiony techniką sgraffito pałac Schwarcenbergów. W tracie przerwy, mieliśmy okazję zobaczyć jak AndrejBabiš - Premier Czech - składa kwiaty przed pomnikiem Tomasza G. Masaryka. Wielkie wrażenie wywarła na nas gotycka katedra św. Wita i spacer Złotą Uliczką. Dzień zakończył się spacerem w poszukiwaniu śladów Franza Kafki i prac Davida Černego. Drugi dzień pobytu, najdłuższy i najintensywniejszy, pozwolił nam na odkrywanie praskich tajemnic od wzgórza Wyszehradu poprzez Nowe i Stare Miasto, żydowski Josefov, by zakończyć go późnym wieczorem na Rynku Głównym Starego Miasta. Znaleźliśmy czas na odwiedzenie placu Wacława, który zdobi pochodzący z roku 1913 pomnik twórcy czeskiej państwowości. Miejsce symboliczne ze względu na przebieg „praskiej wiosny”, a także związane z prezydentem Vaclavem Havlem  i aksamitną rewolucją 1989 r. Ostatni dzień przeznaczony został na wizytę w Kutnej Horze – to przepiękne miasto położone nieopodal Pragi w średniowieczu słynące z wydobycia rud srebra, gdzie niezwykłe wrażenie wywarły na nas gotycka katedra św. Barbary i kaplica czaszek. Wracając do Opola mieliśmy wrażenie, że czas na naszym wyjeździe minął zbyt szybko i wielu będzie chciało wrócić do Pragi raz jeszcze. Szczególne podziękowanie należy się naszym opiekunom: Magdalenie Zawadzkiej, Markowi Szyndlerowi, Krzysztofowi Ostrowskiemu i Arkadiuszowi Wickiewiczowi.”