W dniach: 23.12.2019 - 03.01.2020

III LO im. M. Skłodowskiej – Curie
w Opolu
zajęło 56 miejsce w Polsce
– i  najwyższe w regionie.

STEM - czyli Science, Technology, Engineering, Mathematics (nauka, technologia, inżynieria i matematyka) to te obszary kształcenia, przez które wiedzie najkrótsza ścieżka do kariery w nauce i technice.

Celem Rankingu STEM Perspektywy 2015 jest budzenie w młodych ludziach pasji do takich przedmiotów jak matematyka, fizyka, chemia i informatyka - a następnie inspirowanie ich do podejmowania studiów na kierunkach inżynierskich i w naukach ścisłych. Ranking wskazuje licea, które najlepiej przygotowują kandydatów na takie właśnie studia. Inicjatorzy rankingu są przekonani, że stanie się on rekomendacją zarówno dla kandydatów do liceów zainteresowanych naukami ścisłymi i technicznymi, jak i dla wiodących uczelni, ceniących absolwentów szkół ponadgimnazjalnych najlepiej kształcących w zakresie przedmiotów ścisłych.

Uroczyste wręczenie dyplomów laureatom rankingu odbędzie się 30 czerwca br. o godz. 9.00 w Centrum Nauki "Kopernik" w Warszawie podczas konferencji "Lean in STEM" poświęconej promowaniu kariery w obszarze STEM. W konferencji - organizowanej wspólnie przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Ambasadę USA w Warszawie i Fundację Edukacyjną Perspektywy - uczestniczyć będą przedstawiciele uczelni i przemysłu, dyrektorzy liceów, młodzi naukowcy i goście zagraniczni. Strona konferencji: www.leaninstem.pl/konferencja

Ranking Liceów STEM Perspektywy uwzględnia szkoły, w których maturę w maju 2014 r. zdawało minimum 12 maturzystów, a średnie wyniki szkoły z matematyki były nie mniejsze niż 0,75 średniej krajowej. Ranking został oparty na trzech kryteriach:

• wynikach matury na poziomie rozszerzonym z przedmiotów ścisłych - matematyki, fizyki z astronomią, chemii i informatyki (50%);
  • wynikach matury obowiązkowej z matematyki (25%);
  • sukcesach szkół w olimpiadach przedmiotowych, krajowych i międzynarodowych odpowiadających swoim profilem zakresowi STEM (25%).

Łącznie sklasyfikowano 200 najlepszych liceów STEM w Polsce. Wykaz zwycięskich liceów i szczegóły metodologii dostępne są na stronie www.rankingstem.perspektywy.pl